Palma z Gliwic "Drzewem Roku 2017"?

dodano 24.03.2017
palma

Feniks kanaryjski z Palmiarni Miejskiej staje do walki o tytuł "Drzewo Roku 2017" w konkursie organizowanym przez Klub Gaja. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń z całej Polski, jury wybrało finałową 16-stkę. Na tle dębów, sosny, kasztanowca nasza palma prezentuje się bardzo... egzotycznie. Kto wygra - w czerwcu zdecydują internauci.

Palma ma ok. 170 lat. Przyjechała do Gliwic - wraz z dwoma innymi feniksami w 1924 roku na wielką wystawę roślin egzotycznych. Miała wówczas około 70. lat. Po zakończeniu wystawy nie wróciła w swe rodzinne strony. Palma miała swój udział w powstaniu Palmiarni – ze względu na ograniczoną przestrzeń oranżerii władze miasta podjęły decyzję o rozbudowie obiektu i powstaniu Palmiarni Miejskiej. Na początku lat 50. XX wieku pracownik Palmiarni wysiał pochodzące z palmy nasiona, z których wyrosło następne pokolenie tych reprezentacyjnych roślin. Obecnie 30. z nich w sezonie letnim zdobi zielone skwery w centrum Gliwic i Katowic.

Do dziś palma kwitnie i owocuje corocznie. Co prawda owoce nie są jadalne, jak u feniksa daktylowego, niemniej palmy są niezwykle dekoracyjne. W warunkach naturalnych najstarsze liście pod wpływem wiatru same odpadają, w Palmiarni ze względu na warunki szklarniowe "pomagać" w tym muszą wykwalifikowani chirurdzy drzew, którzy przy użyciu metod alpinistycznych dwa razy w roku wykonują cięcia pielęgnacyjne. Palma, mimo swojego dojrzałego wieku, jest w świetnej kondycji dzięki regularnemu podlewaniu i nawożeniu. Te ostatnie jest ściśle prowadzone w oparciu o analizę chemiczną w kierunku zawartości poszczególnych składników pokarmowych.

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i autorka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz  językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek. Finalistów wskazało jury, ale zwycięzcę wybiorą internauci. Głosowanie na Drzewo Roku odbędzie się na stronie www.drzeworoku.pl i potrwa przez cały czerwiec. Zwycięzcę poznamy w lipcu.

źródło: gliwice.eu/MZUK

Newsletter
Polecamy

Projekt, wykonanie i hosting: gtk.pl